Dziecięce obuwie pierwszokomunijne

buty komunijnePierwsza komunia to wydarzenie niezwykłe nie tylko dla dziecka, które ma możliwość poznać bliżej Boga, ale także dla rodziców, którzy dzielnie czuwają przy boku dziecka w tej podniosłej chwili. Rodzice są tylko obserwatorami całej ceremonii, jednak to oni starają się zrobić wszystko, aby była wyjątkowa: planują przyjęcie komunijne, przygotowują potrawy i dekoracje, zapraszają gości, a także dbają o to, żeby ich pociecha w tym dniu wyglądała ładnie i wyjątkowo odświętnie.

W większości polskich parafii, dzieci pierwszokomunijne mają jednolite stroje, żeby żadne nie czuło się gorsze od innych – to dzień szczęścia, a nie zmartwień. Zadaniem rodziców jest więc jedynie dobranie odpowiednich do stroju (zwanego liturgicznym) dodatków, takich jak buty czy rękawiczki.

Buty są jednak z pewnością najważniejsze (obok wianka, jeśli mowa o dodatkach dla dziewczynek), jeśli zostaną źle wybrane, mogą zniszczyć całą podniosłość tego wydarzenia. Wystarczy, że zły będzie rozmiar buta lub jego wysokość, a dziecko zamiast zapamiętać swoją Pierwszą Komunię Świętą, zapamięta uczucie bólu i ucisku w stopach…

W jaki sposób dobrać wygodne buty komunijne?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że buty muszą być koniecznie białe lub kremowe (w zależności od stroju komunijnego, zdarzają się jednak wyjątki…). Najczęściej wybieranym obuwiem pierwszokomunijnym dla chłopców są białe, sznurowane półbuty lub błyszczące lakierki. Czasem chłopcy ubierani są jednak w ciemne garnitury – w takich przypadkach najodpowiedniejszym wyborem są czarne półbuty. Jeśli chodzi o kolor buów komunijnych dla dziewczynek nie ma takiego problemu – zawsze są one w jasnym kolorze, nawet gdy sukienka dziecka jest specjalnie szyta na tę okazję.

Aby dobrać wygodne buty komunijne, trzeba dobrze sprawdzić rozmiar stopy dziecka, przewidując rodzaj skarpetek lub rajstop, jakie dziecko założy w tym szczególnym dniu. Nie można też zapominać o tym, że buty należy najpierw rozchodzić (można to zrobić po mieszkaniu), aby mogły dopasować się do stopy. Warto zainwestować w buty z białej skórki, ponieważ stopa będzie mogła w nich swobodnie oddychać, a co za tym idzie jest mniejsze prawdopodobieństwo wszelkiego rodzaju otarć.

Buty pierwszokomunijne należy wybierać z głową!

RelatedPost